szerda, július 9, 2025
KezdőlapTUDOMÁNYElpusztítja őshonos növényeinket az aszály, kaktuszok vehetik át a helyüket

Elpusztítja őshonos növényeinket az aszály, kaktuszok vehetik át a helyüket

Közzétéve:

2025. 07. 08. 12:08

Még a legszárazságtűrőbb fűfajaink sem bírják elviselni azokat a rendszeressé váló, szélsőséges aszályokat, amelyek a Kiskunság nyílt homokpusztagyepes területeit érik. Magyar kutatók frissen megjelent tanulmánya rendkívül aggasztó képet festett arról, hogy mi várhat a térségre a jövőben.

A HUN-REN közleménye szerint a szakértők a 2022-es, rendkívül súlyos szárazság és forróság körülményei között vizsgálták a növényeket. Az ökológusok kétszáz darab véletlenszerűen elhelyezett 4×4 méteres négyzetben mérték fel a halott és az élő füvek arányát. A kétszáz mintavételi négyzet közül 85-ben a füvek több mint 95 százaléka elpusztult, gyakorlatilag nem maradt életben egy egyed sem, 167 négyzetben a füvek legalább fele pusztult el.

Bár ezek elvileg szárazságtűrő fűfajok voltak, rendkívül drasztikus volt a pusztulás, a 2022-es aszály már az ő tűrőképességüket is meghaladta

– mondta Csecserits Anikó, a kutatás vezetője.

A facsoportok környékén, illetve a buckák északi kitettségű lejtőin sokkal kisebb mértékű volt a fűpusztulás. Míg a teljesen fátlan területeken a füvek nagy része elpusztult, ha a vizsgált négyzet tízméteres környezetében a talaj legalább húsz százalékát fás szárú növények borították, akkor a füvek 80–90 százaléka életben maradt.

Click here to preview your posts with PRO themes ››

Ha az állandósuló aszályt már a leginkább szárazságtűrő őshonos évelő fűfélék sem lesznek képesek elviselni, ott marad a nyílt terület, amelyet szabadon elfoglalhatnak a még szárazságtűrőbb idegenhonos inváziós növényfajok, például a homoki prérifű vagy kaktuszfajok. Emellett elterjedhetnek az egyéves fűfajok is, amelyek télen, illetve a csapadékosabb időszakokban aktívak, majd „nyári álomra” vonulnak, azaz elpusztulnak és mag alakjában vészelik át a szárazságot.

Lapunk korábban számos cikkben foglalkozott a magyarországi vízhiány és vízgazdálkodás témájával, ezek a tartalmaink alább elérhetők:

  • Szárad a Tisza: soha nem volt még ilyen alacsony a vízszintje
  • Hamarosan félsivataggá válhat az Alföld egy része
  • Elmaradt a Tisza áradása, és ez rossz hír az Alföldnek
  • Vízhiányossá vált Magyarország – csak Budapestről évente 100 millió köbméter tűnik el
  • Mostantól kiengedhetjük a Tiszát és a Dunát a földekre
  • „Tévhit, hogy Magyarország vízben gazdag ország lenne” – ezt a Tisza jelenlegi arca is mutatja
  • „A 24. órában vagyunk” – évtizedek után újra víz került a Sebes-Körös holtágába

Elpusztítja őshonos növényeinket az aszály, kaktuszok vehetik át a helyüket

Elpusztítja őshonos növényeinket az aszály, kaktuszok vehetik át a helyüket

ÚJ AZ OLDALON

Több ilyen