szombat, április 19, 2025
KezdőlapVÉLEMÉNYGyárfás Tamás hét évet kapott jogerősen a Fenyő-gyilkosságban játszott szerepéért

Gyárfás Tamás hét évet kapott jogerősen a Fenyő-gyilkosságban játszott szerepéért

Közzétéve:

2025. 04. 10. 09:24

Életfogytig tartó fegyházra ítélte a Fővárosi Ítélőtábla jogerős ítéletében Portik Tamást, amiért 27 évvel ezelőtt felbérelte Jozef Rohácot, hogy ölje meg Fenyő János médiavállalkozót. Gyárfás Tamás esetében megváltoztatta a minősítést, és hét év börtönre ítélte felbujtóként elkövetett emberölés bűntette miatt. Gyárfás a büntetés háromnegyede után bocsátható feltételesen szabadlábra a leghamarabb.

Az ítélethirdetés hatalmas sajtóérdeklődés mellett zajlott, Portik videós kapcsolaton keresztül sem kívánta figyelemmel kísérni az ítéletet. Gyárfás higgadtan fogadta az ítéletet, a telefonját nyomkodta az indoklás alatt.

Gyárfás Tamás hét évet kapott jogerősen a Fenyő-gyilkosságban játszott szerepéért

A bíró indoklásában elmondta, hogy az ítélőtábla teljes egészében egyetértett a törvényszék szakértőkkel és tanúkkal kapcsolatos megállapításaival. Gyárfás esetében azonban a minősítéssel nem, Gyárfás tehát nem bűnsegédként, hanem felbujtóként követte el a bűncselekményt. A bíróság az extrém időmúlás és a vádlott idős kora miatt lehetőséget látott az eggyel enyhébb végrehajtási fokozat megállapítására, így Gyárfásnak a szabadságvesztés büntetését nem fegyházban, hanem börtönben kell letöltenie.

Gyárfás a büntetés háromnegyed részének kitöltése, Portik pedig húsz év után szabadulhat a leghamarabb feltételesen. Az ítélet után a bíróság megszüntette Gyárfásnak az egész országra kiterjedő bűnügyi felügyeletét. És mivel semmilyen más kényszerintézkedést nem foganasítottak vele szemben, így szabadon távozhatott a bíróságról. Gyárfás senkinek sem óhajtott nyilatkozni a távozásakor.

A vádhatóság szerint Gyárfásnak elmérgesedett a viszonya Fenyő Jánossal, ezért elhatározta, hogy megöleti. Ennek érdekében megállapodott Portikkal, akinek utasítására egy szlovák állampolgárságú férfi Budapesten, 1998. február 11-én lelőtte a gépkocsijában várakozó, milliárdos médiavállalkozót.

A tényállás szerint Fenyő egy Mercedest vezetett, a Margit körúton megállt egy piros lámpánál, amikor gyilkosa kiugrott egy Mitsubishiből, és egy hangtompítóval felszerelt Agram 2000 típusú gépfegyverrel tüzet nyitott rá. A több mint egy tucat lövésből négy találta el az üzletembert, aki a helyszínen meghalt.

A nyomozás évekig nem vezetett eredményre, ezért 2002-ben lezárták, majd három évvel később nyitották újra, miután nyilvánosságra került Fenyő pszichológusának az egy évvel korábban filmre vett vallomása. Az időközben elhunyt Perczel Tamás azt mondta, hogy Gyárfás az ellensége volt a páciensének, akivel „halálos, vérre menő küzdelmet” folytattak a Nap-kelte című televíziós műsor jogain.

Rohácot 2011-ben gyanúsították meg a gyilkossággal, miután egy helyszínen talált sapkán megtalálták a DNS-ét. A szlovák férfi 2017-ben életfogytiglani büntetést kapott a Fenyő-gyilkosság és az Aranykéz utcai robbantás miatt.

Gyárfás megvádolásához végül az a több órányi hangfelvétel vezetett, amit Portik titokban rögzített a beszélgetéseikről 2000 és 2004 között. A Farkasréti temetőben megtalált felvételeken Portik arra próbálta rávenni Gyárfást, hogy mondja ki, ő kérte fel Fenyő János megöletésére.

Gyárfás Tamás hét évet kapott jogerősen a Fenyő-gyilkosságban játszott szerepéért

Első fokon ítéletet hirdetett a Fővárosi Törvényszék Fenyő János 1998-as meggyilkolásának ügyében 2024. február 9-én.

Az elsőfokon eljáró bíró szerint Portik ezeken a hangfelvételeken többször is Fenyő János megölésére és a közvetítőként elvégzett munkájára utalt. A bíróság szerint Portik és Gyárfás többször is mutogatással kommunikált.

Click here to preview your posts with PRO themes ››

Portik egyszer azt kérdezte Gyárfástól, hogy „Szétbasszuk?”, erre pedig Gyárfás széttárta a kezét, úgymond engedélyt adva ezzel Fenyő megölésére.

A Fővárosi Törvényszék 2024 februárjában Gyárfást bűnösnek mondta ki bűnsegédként, míg a többszörösen büntetett Portikot felbujtóként, előre kitervelten elkövetett emberölés bűntettében. A bíróság a most 76 éves médiavállalkozót 7 év fegyházra, társát pedig életfogytig tartó fegyházra ítélte azzal, hogy 20 év elteltével bocsátható feltételes szabadságra.

A fellebbviteli főügyészség Gyárfás felbujtói minőségének megállapításáért, és minimum tíz év kiszabásáért fellebbezett, míg társánál a feltételes szabadságra bocsátás későbbi időpontban történő megállapítását kérte. Gyárfás és védője felmentésért, míg Portik és védője felmentésért, illetve a büntetés enyhítéséért fellebbeztek.

A Fővárosi Ítélőtáblán zajló másodfokú eljárásban Portik ismét le akarta cserélni az ügyvédjét. Szikinger István is igyekezett megszabadulni védencétől a közöttük lévő konfliktusos viszony miatt, de nem jártak sikerrel. Portik hiába bízott meg egy újabb ügyvédet, az végül hétfőn visszamondta a megbízatást, mert nem volt elég ideje felkészülni a perbeszédre.

Rédai Géza bíró pedig ezek után úgy döntött, hogy hivatalból kirendeli védőnek az addigi ügyvédet, Szikinger Istvánt, hogy az eljárásban több mint fél tucat ügyvédet elfogyasztó Portik ne tudja tovább húzni az időt.

Szikinger azzal érvelt, hogy jogellenesen rendelték ki, mert nincs is a kirendelhető ügyvédek listáján, de hiába. Perbeszéd helyett csak nyilatkozatot tett a történtek után. Úgy fogalmazott, hogy ha volt is valamiféle megbízás, akkor az verésre, és nem emberölésre vonatkozott. Az a „Szétbasszuk” kifejezés ugyanis, amit bizonyítékként felhasználtak, az alvilági nyelven nem gyilkosságot jelent.

Portik az utolsó szó jogán nem mondott semmit, de Gyárfás közel egy órán át ecsetelte az ártatlanságát.

Gyárfás Tamás hét évet kapott jogerősen a Fenyő-gyilkosságban játszott szerepéért

A volt úszóelnök azt mondta, hogy nincsenek gyilkos hajlamai és a reggeli TV–műsor 1996. októberi visszanyerése után indítéka sem lett volna megöletni Fenyőt. Kiemelte, hogy egyetlen alkalommal sem ismerte el a hangfelvételeken, hogy megbízta volna Portikot azzal, hogy szervezze meg Fenyő János meggyilkolását, és nem akarta likvidálni Fenyőt.

Hozzátette, ha tudta volna, hogy Portik felveszi a beszélgetéseiket, akkor minden célzását a leghatározottabban visszautasította volna.

A Fővárosi Ítélőtábla jogerősen tehát életfogytig tartó fegyházbüntetésre ítélte Portikot, Gyárfás Tamás pedig hét év börtönbüntetést kapott.

Gulyás Gergely: Semmi nem utal arra, hogy Kollár Kingának Magyarország lenne a hazája Válasz az amerikai vámokra: a kereskedelmi kapcsolatok erősítéséről egyeztetett Kína és az EU Farm VIP: Dávid Petra és Fekete Linda párbajoztak, egyiküknek véget ért a verseny Elemzői vita Magyar Péter kétharmados céljáról

ÚJ AZ OLDALON

Több ilyen