Kapcsolódó cikkek
- Elhülyéskedte saját kirúgásának bejelentését, poénvideó lett belőle
- A bíróság kimondta: jogtalanul küldték el az óvónőt, aki a járvány idején a védőfelszerelés hiányára panaszkodott
- Elindultak az elbocsátások, de titkolják, hány embert küldenek el a minisztériumokból
A koronavírus-járvány nagy sokkot jelentett a munkaerőpiacon, százezres nagyságrendű leépítéseket hozott, de viszonylag gyorsan helyreállt a foglalkoztatottság. A jelenlegi számok – 4,7 millió foglalkoztatott és 3,5 százalék alatti munkanélküliségi ráta – jobbak, mint a Covidot megelőző időszakban. Az energiárak jelentős növekedése viszont újabb visszaesést okozhat – egyebek mellett erről beszélt Hornyák József, a Portfolio makroelemzője a portál Checklist című podcastjában.
Ez azt jelenti, hogy amíg mostanáig inkább a kritikus munkaerőhiány miatt aggódhattunk a munkaerőpiacon, az energiaársokk ezzel szemben tömeges elbocsátásokhoz vezethet. Egyszerre ráadásul több, egymásnak részben ellentmondó hatás érvényesülhet a hazai munkahelyeken és munkavállalóknál. Jelenleg egyszerre feszítheti a magyar gazdaságot ár-bérspirál és egy kezdődő elbocsátási hullám, mely rossz esetben százezres mértéket ölthet.
Click here to preview your posts with PRO themes ››
Az elemző úgy véli, nagyon sok vállalat fog költségcsökkentésre kényszerülni, de rengeteg helyen még ez sem lesz elég: átmeneti vagy végleges bezárásra kényszerülhetnek cégek. Véleménye szerint elképzelhető az is, hogy százezres nagyságrendű lesz a leépítési hullám Magyarországon, ha a tízezres tartományban maradnak az elbocsátások, az egy jobb forgatókönyv.