szerda, július 9, 2025
KezdőlapTECHHogyan lesz valakiből LEGO dizájner, és miért számít, milyen cipőben érkezünk az...

Hogyan lesz valakiből LEGO dizájner, és miért számít, milyen cipőben érkezünk az álommeló interjújára?

Közzétéve:

2025. 07. 05. 19:58

Niels M. Frederiksen tizenkét éve dolgozik tervezőként a LEGO-nál, és saját bevallása szerint egy álma vált valóra, mikor 2013-ban felvették a dán játékgyártóhoz. A mára vezető pozíciót betöltő dizájnerrel a Budapest Comic Conon beszélgettünk, nemcsak arról, miképp lett hivatás a hobbijából, a tervezés folyamatáról, de kiderült, mi a kapcsolat a végső állásinterjún viselt cipő, és az általa tervezett modellek között, ahogy az is, miért fogy olyan sok torta a Star Wars szettekért felelős csapatnál.

Mint sokan Dániában (és persze világszerte), Niels M. Frederiksen gyerekként ismerkedett meg a hazájából származó népszerű építőjátékkal. A 80-as években rengeteg időt töltött az ikonikus kockákkal, ahogy ő fogalmazott,

LEGO-val játszani valahogy a génjeinkbe van kódolva.

A Budapest Comic Conra előadóként érkezett dizájner azon tervezők egyike, aki a LEGO-val foglalkozó Brickset oldalon jegyzetekkel látja el az általa tervezett készleteket, és innen tudható, hogy az 1999-ben kiadott, 7141-es kódszámú Naboo Fighter volt az első saját pénzen vásárolt LEGO Star Wars szettje.

A kérdésre, miszerint ekkor álmodozott-e már arról, hogy valaha tervező legyen, a válasz egyértelmű igen, de az ötlet nem ekkor merült fel először. Niels saját bevallása szerint 10-11 éves lehetett, mikor világossá vált számára, hogy vannak emberek, akiket ilyen játékok tervezéséért fizetnek, amit fantasztikusnak talált, és már ekkor is eljátszott a gondolattal: egyszer ő is ezzel szeretne foglalkozni.

Hogyan lesz valakiből LEGO dizájner, és miért számít, milyen cipőben érkezünk az álommeló interjújára?

Niels M. Frederiksen a 2025-ös Budapest Comic Conon.

Az igazi elhatározásra ugyanakkor még éveket kellett várni. Niels a LEGO építés mellett elmerült egy másik hobbiban, a modellezésben és makettkészítésben, és barátjával, Henrik Andersennel tagjai voltak egy helyi kreatív klubnak, ahol workshopokat is tartottak. Henrik a 90-es évek végén egy ilyen alkalom során számolt be arról, hogy tervező lett a dán játékgyártónál. Ez adta meg a lökést az ekkor 19 éves Nielsnek, és beadta jelentkezését a LEGO Csoporthoz.

Még 1998-ban küldtem el az első jelentkezésemet szabadúszóként, mivel akkoriban még középiskolás voltam. Egy hosszú út kezdete volt ez, néhány interjúra be is hívtak, de végül sajnos elutasítottak.

Az elsőt a következő években több hasonló eredményű próbálkozás követte, Frederiksen közben diplomát szerzett digitális tervezésből, szabadidejében a makettezésnek hódolt, idővel programozást és webdizájnt oktató tanárként helyezkedett el, és az így szerzett képességek végül hozzájárultak a nagy fordulathoz.

Click here to preview your posts with PRO themes ››

15 évvel az első pályázatát követően, egy alapjaitól átdolgozott életrajz és egy újratervezett makettes portfólió nyomán 2013-ban a billundi székhelyű vállalat végül úgy döntött, alkalmazza tervezőként. Niels rögtön a Star Wars csapathoz került, az első munkái 2015. január 1-én kerültek a boltok polcaira, az elmúlt 10 évben pedig a messzi-messzi galaxis szettjei után dolgozott az Avatar, a Jurassic World és a Monkie Kid témákon, illetve a kínai kultúrát megidéző Spring Festival készleteken is.

Mi köze egy limezöld cipőnek a LEGO szettekhez?

Nem kérdéses, hogy Niels számára egy álom vált valóra a dizájneri pozíció betöltésével, és amikor lehetősége van rá, igyekszik is emléket állítani a sorsfordító interjúnak, amely után megkapta az áhított állást. Ha valaki figyelmesen olvassa az általa hagyott feljegyzéseket a Brickseten, akkor feltűnhet, hogy több készletnél is említi az építménybe „csempészett” limezöld elemeket.

A LEGO tervezői közül sokan szeretik elrejteni védjegyüket az általuk alkotott szettekben, a nagyobb Marvel készleteken (Sanctum Sanctorum, Bosszúállók torony, X-birtok) dolgozó Justin Ramsden például kívülről láthatatlan piros bögréket helyez el az épületeiben található liftek fölé. Niels ugyanezt teszi a limezöld alkatrészekkel, amik furcsa adaléknak tűnhetnek egy Star Wars készlet belsejében, de az erre vonatkozó kérdésem nyomán kiderült, ezen elemeknek igenis van „értelme”.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.Már csatlakoztál hozzánk? Akkor lépj be a folytatáshoz!Előfizetek

Már előfizető vagyok, Belépek

Hogyan lesz valakiből LEGO dizájner, és miért számít, milyen cipőben érkezünk az álommeló interjújára?

Hogyan lesz valakiből LEGO dizájner, és miért számít, milyen cipőben érkezünk az álommeló interjújára?

Takács Péter: Kulja András visszatért ahhoz, amihez ért, a hergeléshez, az álhírgyártáshoz, a kórházak elleni hecckampányhoz Ijesztő fotókat közölt Kulja András: leszakadt a mennyezet a berettyóújfalui kórház pszichiátriai osztályán Ezek voltak az utolsó nyilvánosan készült fotók Julian McMahonról Százévesnek nézték Gyarmati Andreát

ÚJ AZ OLDALON

Több ilyen