2025. 07. 09. 08:52
Életünk körülbelül egyharmadát ágyban töltjük: az alvás azonban nem csak pihenést jelent, ugyanis elengedhetetlen a normális agyműködéshez és az általános egészséghez. Habár ebben a rohanó világban gyakran arra koncentrálunk, hogy hány órát alszunk, milyen pozícióban, de az alvási környezetünk minősége is nagyon fontos.
Egy tiszta, kényelmes ágy friss lepedőkkel, puha párnahuzatokkal és friss takarókkal nemcsak jól esik, de jobb pihenést is tesz lehetővé. Felmerül tehát a kérdés, hogy mégis milyen gyakran kell mosnunk az ágyneműnket?
Egy 2022-es YouGov közvélemény-kutatás szerint a britek mindössze 28 százaléka mossa hetente egyszer az ágyneműjét. Meglepő módon sokan bevallották, hogy akár nyolc hét vagy akár még több is eltelhet két mosás között. A Science Alert megnézte, mi a tudomány jelenlegi állása ebben a kérdésben.
Ez történik alvás közben
Minden este alvás közben több százezer bőrsejtet dobunk le, faggyúmirigyeink pedig olajat választanak ki, melynek hatására akár negyed liter folyadékot is izzadhatunk – még akkor is, ha közvetlenül lefekvés előtt zuhanyoztunk. Bőrünkön baktériumok és gombák milliói élnek, melyek közül sok az éjszaka folyamán átkerül a lepedőkre, párnákra és paplanokra.
A friss izzadság szagtalan, de a bőrünkön lévő baktériumok, különösen a staphylococcusok büdös melléktermékekké bontják azt le: ez az oka annak, hogy gyakran testszaggal ébredünk, még akkor is, ha frissen zuhanyozva feküdtünk le. Nemcsak a mikrobák miatt fontos azonban a higiénia: napközben a hajunk és a testünk szennyeződéseket, port, pollent és allergéneket gyűjt össze, amelyek szintén átkerülhetnek az ágyneműkre is.
Click here to preview your posts with PRO themes ››
Az éjszaka leváló bőrdarabjaink a poratkák – a meleg, nedves ágyneműben és matracokban élő mikroszkopikus lények – táplálékává válnak. Maguk az atkák nem veszélyesek, de a székletük erős allergén, amely súlyosbíthatja az ekcémát, az asztmát és allergiás reakciókat válthat ki.
A gombák is vonzónak találják az ágyakat. Egyes fajokat, mint például az aspergillus fumigatus-t, használt ágyneműkben is kimutatták, ami azért problémás, mert súlyos tüdőfertőzéseket okozhat, különösen a legyengült immunrendszerűek esetében. Ha valaki háziállatokkal együtt alszik, a mikrobiális szennyeződések még sokszínűbbé válhatnak: az állatok extra szőrt, korpát, koszt és néha ürüléknyomokat juttatnak a lepedőkbe és takarókba, így gyakrabban kell mosni őket.
Milyen sűrűn kell akkor mosni?
A tudomány álláspontja jelenleg az, hogy a lepedőket és párnahuzatokat hetente kell mosni, viszont ha beteg volt, erősen izzadt, vagy háziállatokkal osztotta meg az ágyát, akkor érdemes inkább három-négy naponta mosni. A takarókat és paplanhuzatokat kéthetente érdemes, vagy ennél kicsit gyakrabban, ha a háziállatok alszanak rajtuk. A paplanokat és párnákat elég néhány havonta kimosni – amennyiben a leírása szerint lehet mosni – és kiszárítani. Végül érdemes a matracot is legalább hetente leporszívózni, és hasonló gyakorisággal szellőztetni.
Stadionra, sportcsarnokra, útépítésre csoportosított át milliárdokat kormány Lantos Csaba: Sokan, sokat találgatnak az orosz gáz áráról, de még senkinek nem sikerült eltalálnia a valóságot A nyílt utcán lett oroszlántámadás áldozata egy pakisztáni anya és a két kisgyereke – videó Döbbenetes videókon, ahogy megérkezik a vihar Debrecenbe