2025. 11. 13. 12:03
Legfeljebb egy évig tarthat Magyarország szankciók alóli mentessége – jelentette ki Marco Rubio amerikai külügyminiszter. A portfolio.hu cikke szerint Rubio a G7-országok Hamiltonban tartott külügyminiszteri találkozója után tartott sajtótájékoztatón közölte, hogy a Trump-kormány döntése két részből áll – a paksi bővítéshez kapcsolódó nukleáris projektre külön engedményt adnak, az olaj- és gázvezetékek esetében viszont csak ideiglenes mentesség érvényes.
Az elnök döntése több részből áll. Az atomerőmű esetében, amely már építés alatt áll, és amelyet orosz vállalat tervezett és épített, engedélyezzük a befejezést, mert azt akarjuk, hogy Magyarország energiában önálló legyen
– fogalmazott a külügyminiszter, majd kijelentette: „Az olaj- és gázvezetékek esetében azonban egyéves hosszabbításról van szó, mivel gazdaságilag sokkoló lenne, ha azonnal le kellene válniuk. Ez az orosz export nagyon kis részét érinti, viszont a magyar import döntő hányadát, így a hozzáférés elvesztése komoly instabilitást okozna Magyarországon.”
Rubio hangsúlyozta azt is, hogy az USA célja Magyarország stabilitásának megőrzése az átmeneti időszakban, miközben csökkenteni kell az orosz függőséget.
Click here to preview your posts with PRO themes ››
A magyar kormány ezzel szemben korábban azt közölte, hogy Donald Trump a washingtoni találkozón korlátlan időtartamra mentesítette hazánkat a szankciók alól, miközben a Reuters, a CNN és a BBC is arról számolt be, hogy a Fehér Ház csak egyéves mentességről tájékoztatta a sajtót.
Orbán Viktor a Washingtonból hazafelé tartó gépen még azt mondta: „Én kezet fogtam az amerikai elnökkel arra, hogy ez időkorlát nélküli szankciós mentesítést jelent. Aki nem hiszi, majd egy év múlva üljünk le, azt nézzük meg.”
Gulyás Gergely pedig a csütörtöki kormányinfón arról beszélt, hogy a félreértések elkerülése és a megállapodás tisztázása végett Szijjártó Péter a napokban hivatalos után megkeresi az amerikai külügyminisztert. A miniszter szerint ugyanis mindenki számára világos, aki ott volt a washingtoni találkozón, hogy korlátlan felmentést kapott Magyarország.
Az amerikai külügyminiszter kijelentésével kapcsolatban kerestük a magyar külügyminisztériumot, amint válaszolnak, frissítjük a cikkünket.




