szombat, április 19, 2025
KezdőlapGAZDASÁGMiért toporgunk egy helyben az uniós fejlettségi rangsorban?

Miért toporgunk egy helyben az uniós fejlettségi rangsorban?

Közzétéve:

2025. 04. 15. 15:13

Magyarország jelenleg az ötödik legrosszabb helyen áll az Európai Unió fejlettségi rangsorában. A pozíciónk lényegében befagyott, hiszen 2022 és 2024 között nem tudtunk felzárkózni az uniós átlaghoz – miközben Románia megelőzött, Horvátország pedig utolért minket. Az okokról szakértőket kérdeztünk, akik többek között a korrupciót, a rossz beruházáspolitikát, az uniós pénzek (részleges) hiányát említették. Ám a legfőbb okot abban látják, hogy nem elég hatékony a magyar gazdaság, sőt a termelékenységünk az új akkumulátoripari beruházások miatt még romlik is.

Magyarország az ötödik leggyengébb eredményt érte el az Európai Unióban – ha az árszínvonalt is figyelembe vevő fejlettségi szinteket hasonlítjuk össze. Az Eurostat március utolsó napjaiban publikálta a 2024-re vonatkozó, vásárlóerő-paritáson számított egy főre eső GDP-mutatókat, és ez alapján nem állunk túl fényesen. Hátulról számítva úgy lettünk az ötödikek, hogy az Európai Unió átlagos fejlettségi szintjének a 77 százalékán toporgunk immár a harmadik éve. (Az utolsó helyen Bulgária található 66 százalékkal.)

A 2022 és 2024 között „befagyott” fejlettségi szintünk kapcsán Molnár László, a GKI Gazdaságkutató Zrt. kutatásvezetője megjegyzi:

Ez, ha akarom, egy jó hír, hiszen nem süllyedtünk tovább, vagyis az unió átlagos növekedését tudjuk produkálni.

Hozzáteszi: igaz, hogy a lassan mozgó európai átlagot tartani tudjuk, ám az átlaghoz képest egyhelyben állunk, lemaradunk a gyorsabban növekvő szomszédainktól. Jottányit sem mozdultunk előre tehát az egész EU-hoz , miközben Románia leelőzött bennünket – mostanra két ponttal jobban állnak, az unió fejlettségi szintjének 79 százalékát elérve, és Horvátország is utolért minket.

E folyamatot vizsgálva egy nagyobb problémára, a korrupciós helyzetre mutatott rá Molnár. Egyes becslések szerint – itt a Transparency International adataira hivatkozott a gazdaságkutató – évi ezermilliárdos nagyságrendről lehet szó. A 80 ezer milliárd forintos magyar GDP-hez képest ez 1,5 százalékra is rúghat, ráadásul a „korrupció által érintett” pénzek akár külföldre is távozhatnak.

Click here to preview your posts with PRO themes ››

A másik alapvető baj GKI szakértője szerint „a teljesen elhibázott hazai gazdaságpolitika, ami kizárólag a feldolgozóiparban látja a haza megmentésének kulcsát”. Ráadásul a feldolgozóiparnak is csak egy szűk szegmensével foglalkozik a kormány: az elektromosjármű-gyártással. Sőt, ennek a szegmensnek sem az innovatív alágazataival törődünk, hanem az akkumulátorgyártás kevés hozzáadott értéket teremtő, hatékonyságot nem növelő, viszont környezetszennyező tevékenységeit „csábítottuk” Magyarországra – tette hozzá Molnár László.

Ráadásul ezért még mi fizetünk a befektetőknek. A német BMW és a kínai BYD elektromosautó-üzeméhez és a kapcsolódó akkugyártáshoz az állam ezermilliárd forintos közvetlen támogatást adott, amihez hasonló nagyságrendű beruházási támogatás járul. Itt is a magyar GDP 1,5 százalékáról van szó, pedig mindössze négy gyárról beszélünk

– jegyezte meg. Ezek a projektek megterhelik a magyar energia- és vízbázist – emeli ki a GKI kutatásvezetője. „Ha az autóipar említett szűk szegmensét nézzük, akkor ebben az értelemben a kormány a Horthy-rendszert követi. Akkor egy tenger nélkül tengernagy irányított egy király nélküli királyságot, most pedig elektromos akkumulátorokat gyártunk energia, víz és munkaerő nélkül” – ironizált Molnár, majd kissé „szárazabban” fogalmazva rámutatott a hazai gazdaság legalapvetőbb problémájára is: mivel a természeti erőforrásaink korlátozottak, a hatékonyság növelésére kellene törekednünk. Ám nem ez történik:

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.Már csatlakoztál hozzánk? Akkor lépj be a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, itt ismerheted meg a csomagokat.Előfizetek

Már előfizető vagyok, Belépek

Miért toporgunk egy helyben az uniós fejlettségi rangsorban?

Miért toporgunk egy helyben az uniós fejlettségi rangsorban?

Új forgalmi rend lép életbe az M1-esen, megszűnhetnek a dugók A vérrel brított férfi arról akarta meggyőzni a rendőröket, hogy a barátja beleesett a késbe – videó Bejelentették a csoportos létszámleépítést a vasműnél, 2600 dolgozó lehet érintett Tomán Szabina: Megbízható vevőimet veszítettem el a Novák Katalin-botrány miatt

ÚJ AZ OLDALON

Több ilyen