2025. 04. 14. 08:56
Egy friss tanulmány alapján egy gyenyiszovai embertől származik az az ősi állkapocstöredék, amelyet Tajvannál, a tengerfenékből emeltek ki – írja a The Guardian. A felfedezés segíthet jobban megérteni titokzatos, ősi rokonunk megjelenését és földrajzi elterjedését.
A fosszíliát a Tajvan előtti Penghu-csatornában találták meg halászok.
Ez az eddigi legteljesebb kövület, amelyet genetikailag azonosítottak gyenyiszovaiként.
A legalább 10 ezer éves lelet egy férfitől származik, és erőteljes állkapocsról, illetve őrlőfogakról árulkodik.
Enrico Cappellini, a Koppenhágai Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint a gyenyiszovaiak külseje igen rejtélyes. Eddig csak egy maréknyi kövületük ismert, ezek jelentős része az oroszországi Gyenyiszova-barlangból került elő.
A közelmúltban egy tibeti állkapocs kezdte el kitölteni a kép hiányzó elemeit, a most bemutatott lelet pedig segíthet további részleteket megismerni. „Természetesen jó lenne, ha lenne koponyából és a csontváz többi részéből, de ez is előrelépés” – mondta Cappellini.
A fosszília vagy egy 10–70 vagy egy 130–190 ezer évvel ezelőtti jégkorszakra datálható, amikor a csatorna épp tengerszint felett volt. A tudósoknak nem sikerült közvetlenül DNS-t kinyerniük a mintából, ám detektáltak olyan fehérjéket, amelyeket szekventálva a maradványokat egyértelműen a gyenyiszovaikhoz kötötték.
Click here to preview your posts with PRO themes ››
A gyenyiszovaiak egy időben a neandervölgyiek és a modern emberek kortársai voltak. Az egyes populációk bizonyos régiókban keveredtek is egymással, a gyenyiszovai genetikai örökség mind a mai napig kimutatható bizonyos populációkban.
Az eddig előkerült leletek alapján ősi rokonaink változatos környezetekben voltak jelen a fagyos Szibériától a Tibeti-fennsík magasan fekvő területein át Délkelet-Ázsia melegebb régiójáig. Cappellini szerint a csoport kognitív képességeire nem lehet következtetni, de úgy tűnik, képesek voltak alkalmazkodni a változatos körülményekhez.
Chris Stringer, a londoni Természettudományi Múzeum szakembere, aki nem vett részt a vizsgálatban, úgy véli: a legújabb eredmények megerősítik, hogy a gyenyiszovaiak a Homo longi csoport tagjai voltak. Ez a vitatott besorolású populáció a mai Északkelet-Kína területén élt, és egyes kutatók szerint korábban ismeretlen fajt alkotott.
Rogán-Gaál Cecília és Sarka Kata a természetességet keresik a szépségkirálynőkben: „Jó lenne inkább ebbe az irányba menni” Alaptörvény-módosítás: Falus András szerint hibáznak az interszexek miatt Ha muszáj megnéznünk a brit alvilágról még egy sorozatot, akkor azt legalább Guy Ritchie meg Tom Hardy csinálja 1 137 266 szavazat