2025. 04. 08. 11:53
Először rakott tojásokat Mommy, a Philadelphiai Állatkert legalább százéves teknőse – írja az IFLScience. Összesen négy fióka kelt ki, az utódok nagy segítséget jelenthetnek a ritka alfaj megóvásában.
Az intézmény több mint 150 éves történetében ez az első alkalom, amikor Santa Cruz-i galápagosi óriásteknősök jöttek világra. A galápagosi óriásteknős ezen alfaja súlyosan veszélyeztetett.
„Ez egy jelentős mérföldkő a Philadelphiai Állatkert történetében, nem is lehetnénk izgatottabbak, hogy megoszthatjuk ezt a hírt városunkkal, a régióval és a világgal” – mondta Dr. Jo-Elle Mogerman, az intézmény elnök-vezérigazgatója.
A két szülő, Mommy és Abrazzo a feltételezések szerint körülbelül százévesek, ezzel ők az állatkert legidősebb lakói.
A nőstény ráadásul egész alfajánál is rekordernek számít: nem ismert még egy példány, amely ennyire öreg korában lett először anya.
A fiókák egy védelmi program keretében keltek ki. A Santa Cruz-i galápagosi óriásteknősre számos veszély leselkedik, az élőhelyek elvesztése mellett az invazív fajok és az emberekkel való konfliktusok is komoly problémát jelentenek. A becslések alapján az egyedszám mára 3400-ra csökkent.
Click here to preview your posts with PRO themes ››
Rachel Metz, a Philadelphiai Állatkert állatjóléti és természetvédelmi alelnöke szerint egykor a Galápagos-szigetek minden egyes tagján sajátos teknőspopuláció élt, ezek egy része azonban mára kihalt. Az óriásteknős-program legutóbb 2019-ben számolt be sikeres keltetésről, akkor a dél-karolinai Riverbanks Zoo and Gardenben jött világra két egyed.
Kora ellenére Mommy a program egyik legértékesebb tagja genetikája miatt. Genetikája eddig nem öröklődött az Állatkertek és Akváriumok Szövetségének populációjában, így fiókáinak kikelése nagyon fontos eredmény.
A nőstény összesen 16 tojást rakott, amelyek közül nyolcat hímként, nyolcat pedig nőstényként keltettek – a fajnál a keltetési hőmérséklet diktálja a nemet. Az első állat február 27-én bújt ki a tojásból, azóta további három jött világra.
Mindegyik egyed nőstény, a személyzet szerint ugyanakkor hamarosan további fiókák kelnek majd ki. A szakemberek abban bíznak, hogy ezek az utódok megalapozhatják majd a későbbi állományt.