szerda, július 9, 2025
KezdőlapGAZDASÁGTényleg mi vagyunk a legszegényebbek az EU-ban?

Tényleg mi vagyunk a legszegényebbek az EU-ban?

Közzétéve:

2025. 07. 07. 05:57

Magyarországon a legkisebb a fogyasztás az Európai Unióban. Ez tény, amit Magyar Péter úgy interpretál, hogy ez alapján mi vagyunk a legszegényebbek az unióban. Pogátsa Zoltán közgazdász szerint a Tisza Párt elnökének igaza van, a szegénységkutató Gábos András viszont úgy véli: akad olyan mutató, amiben jobban állunk, igaz, annak megkérdőjelezhető a hazai számítása. Ugyanakkor van egy hiteles mérőszám, amely alapján „csak” a negyedik legrosszabb hazánk az EU-ban. Igyekszünk rendet tenni az adatok között.

Egy Eurostat-adatsor alapján Magyarország – Bulgária mögé szorulva – sereghajtó az Európai Unióban az egy főre jutó tényleges fogyasztást tekintve. A mutató a megvásárolt árukat és szolgáltatásokat méri, kiegyensúlyozva az ország árszínvonalával. A Tisza Párt elnöke, Magyar Péter erre hivatkozva állította, hogy hazánk az EU legszegényebb országa lett 2024-ben.

Pogátsa Zoltán makroökonómiával foglalkozó szakértő szerint ez a felmérés valóban az egyik legalkalmasabb összehasonlítás arra, hogy milyen az életszínvonal az uniós tagállamokban, azaz mire költik el az emberek a pénzüket. Mint mondta, ez a mutató áll a legközelebb ahhoz, amit egy hétköznapi ember anyagi életminőségeként jellemezhetünk, ugyanis arra ad választ: mennyi pénzt költhetnek el egy hónapban?

Tényleg mi vagyunk a legszegényebbek az EU-ban?

Ugyanakkor a közgazdász felhívta a figyelmet arra, hogy lehet nézni azt is, mennyit takarítanak meg a magyarok. A politikusok mindig azt a mutatót igyekeznek hangsúlyozni, amelyik az érdekeiknek leginkább megfelel, és önmagában lehet jó, hogy valaki megtakarít, és akkor nagyobb biztonságban élhet, de az is, ha „fogyaszt”, és lecseréli a tízéves hűtőszekrényét egy újra.

Click here to preview your posts with PRO themes ››

Tényleg mi vagyunk a legszegényebbek az EU-ban?

Fogyasztási mutató: már Bulgária is megelőzte Magyarországot.

Kiemelte azonban, hogy a rendszerváltáskor Csehországgal volt egy ligában Magyarország, és a második leggazdagabb országnak számított a régióban. A fogyasztás 1989-ben sokkal magasabb szinten állt a térséghez képest, nem szólva arról, hogy Romániában vagy Lengyelországban szinte éheztek az emberek. Azóta eltelt 35 év, és ma már Romániával és Bulgáriával kerültünk egy szintre, sőt a fogyasztási mutató szerint tőlük is lemaradtunk.

Pogátsa mindezért nem csupán a Fideszt teszi felelőssé, szerinte ez az egész rendszerváltás kudarca, mivel

a keleti blokk tetejéről lecsúsztunk a legaljára.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.Már csatlakoztál hozzánk? Akkor lépj be a folytatáshoz!Előfizetek

Már előfizető vagyok, Belépek

Tényleg mi vagyunk a legszegényebbek az EU-ban?

Tényleg mi vagyunk a legszegényebbek az EU-ban?

Hülkenberg pályafutása első F1-dobogója után: Azt mondtam magamban, bocs srácok, de ez az én napom Az esethelyszínre tartott egy mentőautó Budapesten, amikor karambolozott és felborult Nincs olyan család, ahol a szülők dolgoznak, mégis gond nélkül meg tudják oldani a nyarat Hatos lottó: itt vannak az e heti nyerőszámok

ÚJ AZ OLDALON

Több ilyen