2025. 04. 14. 11:28
Az ázsiai lódarázs veszélyeire figyelmeztet közleményében az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) – írja az Agrokult. A Kínában őshonos rovar a házi méhekre vadászva, inváziós fajként sok európai országban komoly károkat okoz a méhészetekben, és immár Szlovákiában is terjedőben van.
6 fotó
Az ázsiai lódarazsat 2023-ban észlelték először Magyarországon, a Győr-Moson-Sopron vármegyei Kimlén. A fészket az OMME munkatársai külföldi szakemberekkel együtt találták meg, majd megsemmisítették.
Hazánkban azóta nem bukkantak a veszélyes fajra, ám a szakértők arra számítanak, hogy 2025-ben újra megjelenhet.
Az OMME szerint az idegenhonos faj egyedeit úgy ismerhetjük fel, hogy
- kisebb, mint az őshonos európai lódarázs, hossza nagyjából 2,5–3 centiméter;
- színe sötét, potroha vége sárgás-narancssárgás;
- lábainak alsó része jellegzetesen sárga;
- a fészkei a szabadban, főként magas fákon vagy bokrokon, esetleg a talajszinten találhatóak, bejáratuk pedig alul helyezkedik el, szemben az őshonos lódarazsak fészkeinek oldalsó nyílásával.
Click here to preview your posts with PRO themes ››
Az OMME arra kérte a lakosságot, hogy amennyiben észleli a káros rovart, jelezze a szervezet hivatalos e-mail-címén (velutina@omme.hu). Az egyesület online szórólappal is segíti a beazonosítást.
Az ázsiai lódarázs mérge egyébként kevésbé toxikus, mint hazai rokonáé, egyesek azonban allergiások lehetnek rá. A faj nem különösebben agresszív, fészkét ugyanakkor védheti.