2024. 12. 18. 10:19
Elon Musk újra elővette a transzatlanti víz alatti alagút ötletét, és kijelentette: a Boring Company elnevezésű cége a korábbi becslések töredékéért, akár 20 milliárd dollárért is meg tudná építeni a New York és London közötti folyosót – írja a Business Today.
A tervezett alagút több mint 4800 kilométer hosszan húzódna az Atlanti-óceán alatt, és elméletben lehetővé tenné, hogy az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság közötti utat egy órára csökkentse a mostani 8 órás repülőúthoz képest.
A dél-afrikai származású milliárdos mindezt a hyperloop-technológiával érné el, amelyet még sosem teszteltek ekkora léptékben. A hyperloop egy olyan futurisztikus közlekedési mód, amely együtt alkalmaz vákuumzáras alagutakat és mágneses levitációval (maglev) közlekedő kapszulákat. Ez elméletben lehetővé tenné, hogy akár több ezer kilométer per órával lehessen közlekedni. A probléma csak az, hogy a technológia egyelőre nem létezik a gyakorlatban, még ha vannak is próbálkozások.
The @boringcompany could do it for 1000X less money https://t.co/IXJY63xUCo
— Elon Musk (@elonmusk) December 10, 2024
Amellett, hogy a technológia nem áll készen ilyen léptékű projektekre, és a megnevezett összeg is nevetségesen alacsony a szakértők szerint, több aggály is felmerült. Egyrészt az építkezés megzavarná a tengeri ökoszisztémát, és döbbenetes szén-dioxid-kibocsátással járna. Ezen felül azzal is számolni kell, hogy az alagút ellenálljon az óceán nyomásának, valamint a szeizmikus aktivitásnak évszázadokon át. Végül pedig a beruházás komoly koordinációt igényelne a két fél és a többi, közbenső terület kormányai között.
Click here to preview your posts with PRO themes ››
Nem ez az egyetlen olyan terve a milliárdosnak, amely komoly aggályokat vet fel. A Space.com beszámolója szerint ugyanis Musk december 12-én petíciót nyújtott be a helyi hatóságokhoz, amelyben azt kérte, hogy a texasi Boca Chica közelében található Starbase kilövőállomást önálló várossá nyilvánítsák. Ez a NASA és a Roszkoszmosz esetében még indokolható, egy magáncég esetében azonban már más a helyzet. Az X-en közzétett bejegyzésében ezt írta:
Ahhoz, hogy továbbra is növeljük a Starship gyors fejlesztéséhez és gyártásához szükséges munkaerőt, szükségünk van arra, hogy közösségként bővítsük a Starbase-t.
A milliárdos egyébként már 2021-ben is bedobta ezt az ötletet, azonban mivel most az amerikai kormányban is helyet kapott, bizonyára jobb pozícióból indul.
Fáról lezuhant medve okozta a vadász halálát Őrületesen drága lett a céges bankolás „Semmi nincs előre megírva” – kulisszatitkokat osztott meg a Házasság első látásra főszerkesztője Szerdán és csütörtökön marad az enyhe idő, pénteken jön a változás