2024. 12. 16. 14:32
A nyár folyamán Új-Zélandon egy nagyon ritka elhullott bálnára bukkantak Taieri Mouth halászfalu közelében a helyi Természetvédelmi Minisztérium (DOC) munkatársai. A szakértők hamar megállapították, hogy a világ egyik legritkább tengeri egyedével van dolguk – írja az IFLScience.
A tengeri emlős egy Bahamonde-csőröscet (Mesoplodon traversii) volt, amelyből a mai napig mindössze hat példányt dokumentáltak, azonban ezek egyike sem volt élő egyed.
Ez alapján nem meglepő, hogy keveset tudni az állatról, a halott egyed boncolása éppen ezért egyedülálló lehetőséget jelentett a kutatók számára. Az első meglepő felfedezés az volt a szakértők számára, hogy az állat felső állkapcsában apró maradványfogakat találtak. Ezeket csökevény- vagy vesztigiális szerveknek nevezték a szakértők, mondván egykor fontosabb célt szolgálhattak, és bár mostanra lecsökkent a jelentőségük, mégsem dobta el őket az evolúció.
Ennél azonban sokkal meglepőbb volt, hogy a Bahamonde-csőröscet esetében kilenc gyomorkamrát találtak. A DOC kutatói szerint egyes gyomrokban tintahalak csápjaira, néhol pedig parazitaférgekre bukkantak. A szakértők ezen felül közölték, hogy mind az etetéssel, mind pedig a hangképzéssel kapcsolatban találtak érdekes dolgokat.
A különböző izmokról és szervekről méréseket és leírásokat készítettek, hogy segítsenek a faj dokumentálásában és a rokon fajokkal való összehasonlításban
– mondta Anton van Helden bálnaszakértő, hozzátéve, hogy mivel a felfedezés nagyrészt a helyi őslakosoknak köszönhető, ezért a Ōnumia by Te Rūnanga o Ōtākou nevet kapta az elhullott egyed.
Click here to preview your posts with PRO themes ››
Nagy döggomba okozott mérgezést és gyomormosást a gyanútlanul szürcsölő vendégeknél Menczer Tamás újévi terve: újra „dumálni” akar Magyar Péterrel januárban Republikon: Hat százalékkal vezet a Tisza a Fidesz előtt Tucatnyian meghaltak Georgia legnagyobb síparadicsomában